TrabzonKaradeniz’in İncisi Trabzon


Tarihi, eşsiz doğası, yemek kültürü, geleneklerini ve göreneklerini yaşatan yapısıyla Trabzon, Karadeniz bölgesinde görülmeye değer bir şehir.


Trabzon, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi oluşu ve Ortaçağ'da Rum İmparatorluğu’na başkent olması ile günümüzde bile önemini yitirmemiş. Kent çok canlı ve güzel. Şehrin manzaralarını tepelerden izlemek ise muhteşem.


Trabzon’daki önemli eserler

Ayasofya Müzesi

Gülbahar Hatun Camii
Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Kaymaklı  Manastırı (Amenapırgiç Ermeni Kilisesi), Kızlar  Manastırı (Panagia Theoskepastos), Gregorios Peristera Hızır İlyas Manastırı, Kızlar (Panagia Kerameste) Manastırı, Vazelon Manastırı, Hagaios Savas (Maşatlık) Kaya Kiliseleri, İskender Paşa Camii, Semerciler, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii, Trabzon valiliği ve Valievi.
Kaymaklı Manastırı

Vazelon Manastırı

Atatürk Köşkü
Çam ormanları içinde yer alan Atatürk Köşkü, 1890 yılında Kostantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılan köşk, 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ilk kez onurlandırdığında bu konakta ağırlanmış ve çok beğenmiş. Ölümünden sonra köşk müze haline getirilmiş.Sümela Manastırı


Halk arasında Meryem Ana adı ile tanınan Sümela Manastırı, Trabzon Maçka ilçesinin Altındere Köyü'nde, Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş dünyaca ünlü bir manastır.

Manastıra çıktığınızda bu yapının yüzyıllar önce bu kadar yükseklikte, nasıl yapıldığını düşününce aklınız inanın almıyor. Sümela Manastırı’nın tam olarak yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Aynı gece iki rahip rüyalarında, Sümela Manastırı’nın bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem'i görmüş ve gördükleri yere manastırı inşa etmişler.


  
      Trabzon Kalesi
Şehrin en yüksek tepesinde yer alan Trabzon Kalesi, denizden gelebilecek olan saldırıları
önlemek amacıyla inşa edilmiş olup üç bölümden oluşmakta..


  
Uzungöl

Bisiklet kullanmayı seviyorsanız, doğadan hoşlanıyorsanız, Uzun Göl tam size göre. Heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuş. Şu sıralarda ise Arap istilasına uğramış bir şekilde.
Hatta bölgede ev almaya başlamışlar hadi bakalım gitti bizim doğa harikaları.


Boztepe
Trabzon'u tepeden görmek istiyorsanız, mutlaka Boztepe'yi ziyaret etmelisiniz. Boztepe, muhteşem gün batımı manzarasıyla ve temiz havasıyla en çok rağbet gören yerlerden.Trabzon Yaylaları


Trabzon, yaylaları ve eşsiz doğal güzellikleriyle çok ilgi gören şehirlerimizden.

Bu doğa harikası yaylalar özellikle yaz aylarında ziyaret ediliyor. Erikbeli Yaylası, Lapazan Yaylası, Haçka Obası Yaylası, Garester Yaylası, Şolma Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Şekersu Yaylası ve Haldizen Yaylası Trabzon'da görülmeye değer yaylalar arasında.Fotoğraf Tutkunları İçinAkçaabat, Sürmene, Trabzon Maçka ve ÇaykaraÇal Mağarası, Sera Gölü ve Altındere Vadisi, Uzungöl muhteşem kareler yakalayacağınız yerler arasında.Çal MağarasıÇamburnu Hancıoğulları Tesisleri  ( T : 04627522650 )

Hancıoğulları tesisleri deniz kenarında, yüksek bir tepede konumlanmış harika bir yer. Manzara tek kelimeyle harika. Ağaçların arasından eşsiz bir manzara hakim. İçeri girer girmez balıkları görünce, inanın gözünüz dönüyor. Biz hem balık hem de köfte tadımı yaptık ama hala tadı damağımda desem yeridir. Balıklar çok taze ve iyi pişmişti.
Akçabat köftesini denemeden dönmemenizi öneririm.Trabzon’da Tadılması GerekenlerKara lahana dolması, kaygana, mısır ekmeği, Trabzon ekmeği, tereyağında alabalığı, Hamsiköy'de Hamsiköy Sütlacını, Akçaabat Köftesini, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan meşhur kuymağı tatmadan dönmeyin.


Kuymak


Keyifle gezmeniz dileğiyle!

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com


instagram sevildeniz


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bord Istanbul ve Beşiktaş Deniz Müzesi

Bahar Aylarında İştahınızı Baskılayacak Tüyolar!

Lübnan Usülü Humus ( Hummus Bil Tahina )