Rize Yayları


Karadeniz Yayları ve Rize 2Bol oksijeni ile sizleri sarhoş eden havası, endemik bitkileri, buzul gölleri, eşsiz manzaraları, berrak nehirleri, yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz yaylaları ile Türkiye’nin en eşsiz bölgelerinden biridir Karadeniz Yaylaları..

Kaçkar Dağları’nda bulunan yaylalarda yaşam, benim gibi doğaseverleri kendine çekerek, nüfusuna her geçen gün artılar ekleyerek devam ediyor.

Genelde ilk tatil deneyimlerimizi kıyı sahillerinden yana kullanırız... Tabii ki Ege ve Akdeniz’in keyfi bir başka oluyor. Fakat Karadeniz bölgesindeki doğanın yansıttığı harikalar nedeniyle inanın farklı bir Dünya’da olduğunuzu hissediyorsunuz…

Termal turizm, kültür turizmi, eko turizm ve doğa sporları da olunca ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Dağcılık, kampçılık, kaya tırmanışı, trekking, rafting, jeep safari, foto safari ve kışın yapılan Heliski en keyifli Karadeniz aktivitelerinden. Fotoğraf çekmeye de meraklıysanız, binlerce kare ile döneceğinize şimdiden garanti veriyorum..


Karadeniz’de yayla şenlikleri neredeyse her gün var. Eğer bu şenliklere rastlarsanız gerçekten de şanslı kullardansınız. Horon oynayanları, birbiriyle kaynaşan insanları, doğallığı, büyük şehirlerde kaybettiğimiz saf duyguları burada bulabiliyorsunuz. Yaylaları anlatmaya teker teker başlayalım.

Ayder Yaylası

Ayder, Çamlıhemşin’de denizden 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı harika bir yayla.  Ayder Milli Parkı içerisinde, 100 kadar buzul göl bulunmakta.

Doğu Karadeniz Yaylaları. Burası gerçekten de bir cennet. Kötü yanlarından biri ise çok kalabalık olması. Biraz bencilce düşünüyorum ama bakir kalmasını istiyorum güzel doğal ortamın. Yollar tek kelimeyle mükemmel. İstanbul yolları kadar geniş ve temiz. Ayder, Trabzon Havaalanı’ndan 157 km, Rize Merkez’den 82 km Ardeşen’den ise 38 km uzaklıkta. Çok anlatmıyorum buranın yaşanması lazım..

Fırtına Deresi


Haziran – Eylül ayları arasında bölge raftingcilerin gözbebeği.

Antrenörlerin 20-25 dakika süren eğitimlerinden sonra Fırtına Deresi’nde bir saate yakın rafting yapabilirsiniz. 

Dere kenarında keyifle akan dereyi seyredip, yemeğinizi yiyebileceğiniz, çayınızı içebileceğiniz harika mekanlar var.


Kaçkar Resort Hotel (Ayder Yaylası Çamlıhemşin 0464 657 20 53 )

Bölge’nin tek 4 yıldızlı oteli olan Kaçkar Resort, kelimenin tam anlamıyla harika. Dekorasyonu, , spası, yemeklerini de tadınca bana hak vereceğiniz güzellikte. Karadeniz Mutfağı’nın yanı sıra tüm dünya mutfaklarının leziz yemeklerini de menüde bulabiliyorsunuz. Çocuklar için bile ayrı bir restoran oluşturulmuş. Favorilerim arasında; Sarma, Mıhlama, Fajita, (Sunumu ve lezzeti aynı İstanbul’daki gibiydi. )  Laz Böreği ( bir çeşit Karadeniz tatlısıdır.)  Hamaklarda derenin kenarında keyif yapmanızı öneririm.
Rize –Çayeli

Lale Lokantası (Çayeli 0464 532 75 18 )
Ününü dünyaya kanıtlamış gurmelerin bile kusur bulamadığı bir restoran Çayeli Lale Lokantası.. 1973 yılınndan bu zamana kadar hizmet veren, her fırsatta kendini yenileyen bir  müessese.

Başlangıçta 3-4 masa ile sadece kurufasulye ve mercimek çorbası sunarken, bu senelerde menü de yok yok diyebilirim. Dile kolay 41 senedir aynı kişi yönetiyor. Hala Ali Osman Temurci ve ailesinin güzel yemeklerini tadıyoruz. Oğlu Ömer Bey’de aynı babası gibi misafirperver ve geleneklerinden ödün vermeyen, çok hoşsohbet birisi.

Rahmetli anneannemin yemeklerine hayran olarak yaşadım hep ve hala onun tadı damağımda kalan yemeklerini hatırlarım. Lale Lokantası’nda anneannemin elinin tadını hissettim ve o kadar mutlu oldum ki size anlatamam. Karadeniz’de Lale Lokantası’na uğramadan dönmemenizi öneririm.
Denemenizi önereceğim lezzetler arasında; Lale Special, (Karışık et ve kurufasulye ile sunuluyor) Karalahana sarma,  Et sote, Çoban Kavurma turşu ve pideler…

Kavurmalı pide tek kelimeyle muhteşemdi. Yazıyı yazarken ne kadar aşerdim size anlatamam. Yakın zamanda yeni bir Karadeniz seyahati gözüküyor galiba.

Şenyuva Köyü ve Cafe Çinçiva (Çamlıhemşin 0464 653 30 55 )


Çekilen bir  Karadeniz dizisi sayesinde çok meşhur olmuş bu bölge. Her zaman turlar düzenleniyor, halkın ilgisi son noktada. Eğer bu köyü gezerken, dereye bakarak güzel şeyler tatmak isterseniz; Kahve Çinçiva’ya uğrayın… Mıhlama'ya bir kaşık atın derim.

Rize Limanköy Plajı (Çayeli 0464 532 62 64 )

Eğer yaz mevsiminde Karadeniz’in serin sularında ferahlamak istiyorsanız, Limanköy plajı çok güzel. Sahibi de su sporlarıyla o kadar ün yapmış ki kendinize göre mutlaka bir aktivite bulabilirsiniz.. Plajı çok güzel ve bakımlı. Rahatlıkla ailenizle gidebilirsiniz.

Savarona Cafe ( Dağbaşı Mevkii  0464 214 93 57 )

Eğer Rize’yi en tepeden seyretmek istiyorsanız, Savarona Cafe’ye çıkarak eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. İki kız kardeşin kendi elleriyle hazırladıkları yöresel yemekler ise tadılmaya değer.

Bizim Köy Pazarı ( Rize 0464 217 24 12 )

Buralara gelmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Rize’ye özgü tereyağ, mıhlama peyniri, şeker fasulyesi  ve her türlü yöresel ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız, Mahmut ve Mustafa beyleri aramanız yeterli.. Kargo ile istediğiniz yere, istediğiniz ürünü ulaştırabiliyorlar.Üçüncü Karadeniz yazısında görüşmek üzere..

Karadeniz’in dokusunun bozulmaması dileğiyle!

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bord Istanbul ve Beşiktaş Deniz Müzesi

Bahar Aylarında İştahınızı Baskılayacak Tüyolar!

Lübnan Usülü Humus ( Hummus Bil Tahina )