Gazi Kars Hüzünlü Dağlar

Gazi Kar! Hüzünlü dağlar! 

Kars ve Sarıkamış'ı çok uzun süredir ziyaret etmek istiyordum fakat hava şartları nedeniyle, doğru zamanda yani yaz sonuna doğru gitmeyi tercih ediyordum. Daha fazla bölge gezebilmek adına.

 -20 derece’ye kadar dayanabiliyorum ama buralarda -40 dereceler görülebiliyormuş. Ben işimi sağlama alayım diyerek en efektif zamanda gitmek istedim. 


Gezim sırasında Kars, Sarıkamış, Ardahan, Iğdır hatta Şavşat'a bile gittik. Biraz da Karadeniz'e yakınlaştık.

Hüzünlü Kars

Baltık Mimarisi, dağları, yaylaları, aşıkları, kazları, Kafkas Kültürü, dansları, yemekleri farklı bir dünya Kars. Deniz seviyesinden 1750 metre yükseklikte.

Kars ülkemizin doğusunda Ermenistan’a sınırı olan, kışın hava koşullarının en zor yaşandığı ilimiz. Çetin hava şartlarına rağmen yollar inanılmaz güzel. Geniş ve son sistem yapılmış.


Türkiye'nin ilk planlı şehri olan Kars'da Rus Mimarisi hakim. Her sokakta eşsiz mimarilerin önünde durarak hayranlığınızı gizleyemiyorsunuz. Ortakapı, Yusufpaşa ve Cumhuriyet Mahallesi'ndeki sivil mimari örnekleri takdire şayan.


1855 Kırım Savaşı sırasında,14 yaşındaki çocuklar bile askere alınmış ve çetin mücadeleler sonucunda başarı elde edilmiş. Ruslara karşı kazanılan 1855 Kars Zaferi'nden sonra Sultan Abdülaziz tarafından Kars'a Gazilik Unvanı verilerek, şehir 3 yıl süre ile vergiden muaf bırakılmış. Bu yüzden Kar Şehri ilk gazi madalyasını kazanarak, "Serhat Şehri" unvanını almış.

Tarihi paleolitik döneme kadar uzanan Kars'da her dönemden ayrı eserlere rastlayabilirsiniz. Tam bir tarihi eserler cenneti Kars. Eşsiz mimari örnekleri ile adeta büyüleniyorsunuz.

Ekonomisi hayvancılığa dayanan Kars, aynı zamanda kök boya ile hazırlanan kırmızı halılarıyla da ünlü.Kars’da yollarda her an ayrı bir güzelliği tadıyorsunuz. Muhteşem dağlar, yollarınızı kesen kazlar, Kars Çoban Köpekleri ve sürüler. Çıldır Gölü kenarında önünüze çıkan sürülerin fotoğraflarını çekmek ise inanılmaz keyifli.


Kars’ın İlçeleri
Kağızman, Akyaka, Arpaçay, Selim, Susuz, Sarıkamış, Digor
  
Mahalli Şenlik ve Festivaller

6 Ekim Atatürk’ün Kars’a Gelişi,
8 Mart Kar Festivali,
6-8 Mayıs Aşıklar Festivali, 
19 Mayıs Atlı Cirit ve Binicilik Şenliği, 
10-13 Temmuz Kayısı Şenliği,
Aralık Sarıkamış Şehitleri Kış Anma Programı, 
Haziran Sarıkamış Şehitleri Yaz Anma Programı

Halk Oyunları
Kars’da 100’ün üzerinde Halk oyunları vardır. En yaygın olanları; nanay, alacabarı, sarhoşbarı, çepki  en çok beğenilen Kafkas danslarıdır. Kullanılan müzik aletleri ise; akerdeon, nağara, koşa, cura, mey, davul ve zurna.

Kars'da Kalınması Gereken Otel Hotel Cheltikov ( Kars 0474 212 00 36 )

Seyahatimi planlarken, Cheltikov otelin’in resmini görür görmez, “bu oteli yaşamam lazım” dedim. Hislerimde yanılmamışım. Tam anlamıyla muhteşem bir mimariye sahip.
19.yy Baltık mimari tarzında dikdörtgen planlı olarak yapılan Cheltikov Hotel, Kars’ın ilk konservatuvar binası. Cumhuriyet’in ilanından sonra hastane, doğum evi, zirai donatım binası olarak da hizmet vermiş. Dekorasyon tam anlamıyla muhteşem. Otel ışıklarla süslenmiş. Işıltısıyla sizleri büyülüyor. Sizden ricam, gece olunca otelin karşısına geçip bu muhteşem eseri seyretmeniz.


Hotel Cheltikov, son sistem hazırlanmış odaları, restoranı, leziz yemekleri ve kahvaltılarıyla yoğun programım nedeniyle doyamadığım harika bir otel. Mimariyi yaşatmak için gerçekten de çok çaba sarf edilmiş. Bir turizmci olarak gurur duydum. Emeklerine sağlık.

Bahçesi’nde benim için Menengiç Kahvesi içmeyi de lütfen unutmayın. İçtiklerim arasında en lezzetli olandı.


Kars'a Geldiğinizde Mutlaka Yapılması Gerekenler

Kars Kalesi'nden şehrin manzarasını izlemeden dönmeyin. Akşam ışıklarla bezenmiş şehri tepeden izlemek bir harika.

Mahallelerin arasına gizlenmiş Rus mimarisi'nin eşsiz örnekleri kaçırılmamalı.

Karslı Halk aşıklarının birbiriyle atışmalarını ve anlattıkları hikayelerdeki ilginç güzellikleri kaçırmayın.

Kars'ın yöresel oyunlarını izlemeden gelmeyin.

Ani Örenyeri'ndeki muhteşem eserleri inceleyin. İnanın burada harika eserler sizleri bekliyor.

Sarıkamış'ın muhteşem doğasını görmeden, eğer seyahatiniz kış aylarına denk geliyorsa kızak kaymadan, kayak yapmadan dönmeyin.

Yaz aylarında,çam ormanları arasında bol oksijenle, kendinizi farklı bir dünya'da hissedeceğinize eminim.

Tandır'da kaz asması ve kazın yağında özel tencerelerde hazırlanan şehriye pilavından tatmayı unutmayın.

Kars ketesi de tadılabilir.

Kars Yemekleri

Et yemekleri Karslılar için çok önemli. Düğünlerde üzümlü etli pilav ikram edilirmiş.
Cağ Kebap, umaç helvası, elma dolması, hörre, bir bitki olan evelikten yapılan evelik aşı, kuymak, hengel (mantı), yarma buğdaydan yapılan haşıl, piti çorbası, Kars böreği en güzel Kars yemekleri.

Kars'da Alışveriş Keyfi

Kars'tan ayrılırken ünlü peynir çeşitlerinden ve kara kovan balı almayı unutmayın. Kars Kaşarı, Kars Gravyeri, Çeçil peyniri en güzelleri. Tereyağları ise denenmeye değer. Kağızman elması, köme ve pestilini de lütfen deneyin.Doğruel Ticaret ( Kars 0474 383 4721 )

Gitmişken yöresel gıda alışverişi yapmak isterseniz eğer, Doğruel Ticaret tam size göre.

Kaşar peyniri, pekmez, bal, kaz, tuluk çeçil alabilirsiniz.

Kars'dan ayrılırken, temiz havanın etkisiyle oksijen sarhoşu olacağınıza eminim.

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

Sevil DENİZ

Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı teşekkür ederim.

www.sevildeniz.com

ınstagram sevildeniz
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bord Istanbul ve Beşiktaş Deniz Müzesi

Bahar Aylarında İştahınızı Baskılayacak Tüyolar!

Lübnan Usülü Humus ( Hummus Bil Tahina )