BİR MASAL ŞEHRİ VİYANA
BİR MASAL ŞEHRİ VİYANAViyana; süslü sarayları, ünlü sanatçısı Mozart’ı,şık faytonları, ününü dünyaya kanıtlamış şinitseli, parkları, mimarisi ve kültürel etkinlikleriyle Avrupa'nın en güzel şehirlerindendir.

Habsburg Hanedanlığının başkentliğini yapmış olan bu şehir, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 2 kere kuşatılmasına rağmen fethedilememiş.

Fakat her köşe başında rastlayacağınız Türk nüfusun çoğunluğu bunu doğrulamıyor.Nüfusu iki milyon olan bu şehir, kültür ve sanatın merkezi. Dört mevsim sanatın varolduğu bu şehirde düzenlenen klasik müzik festivalleri ile, dünyanın dört bir köşesinden gelen sanatseverler burada buluşuyor.Viyana' da Görülmesi Gereken Yerler

Belvedere Müzesi

Barok Mimarisi'nin en güzel örneklerinden biri olan bu eser, görülmeye değer.

Aziz Stephan Katedrali

Yapılması yıllarca süren katedral, 1365 yılında tamamlanmış fakat II. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş. Gotik Mimari'nin etkisinde olan bu katedralin içi kadar dışı da insanı büyülemektedir.Schönbrunn Sarayı

1400'den fazla odası bulunan bu muhteşem sarayın bahçesi ise gerçekten büyüleyici.

Hundertwasser Evi

İçinden doğanın muhteşem tonlarına rastlayacağınız harika bir yapı.Viyana Cafeleri ve Restoranları

Motto am Fluss

Şehrin manzarasına hakim olan bu seçkin restoran, mimarisi ve farklı menüleriyle şehrin en iyilerinden.

Tuna Nehri'nin üzerinde konumlanmış olan bu restoranın teras katı ise cafe olarak hizmet veriyor.

Schon Schön

Viyana'nın en keyifli restoranlarından biri olan Schon Schön, Viyana Mutfağı'nın leziz örneklerini tadabileceğiniz, ayrıca içinde bir mağaza ve kuaförü bulunan sıra dışı bir mekan.Viyana'da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Parklarda çimlere uzanıp Viyanalı'lar gibi şehrin tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Schwarzenberg Café’de Elmalı Strudel'den ayrıca Café Zahher’de Zaher pastasından denemenizi öneririm.

Demel Pastanesi'nde Melange içmenizi ( Geleneksel Viyana Kahvesi ) ve ününü dünyaya kanıtlamış tatlılarından tatmanızı öneririm. Tatlılardan '' Anna Cake'' benim favorilerimden sadece bir tanesi.

Viyana Flarmoni Orkestrası'nın konserlerine katılmadan olmaz. Fakat bu konserlere bilet bulmanın çok kolay olduğunu düşünmeyin. Biletinizi önceden temin etmenizi öneririm.
Viyanada yaşayan bir Türk girişimcinin işletmesi olan '' Ice Bar '' ise görülmeye değer. -20 derecede özel kıyafetlerle eğlencenin tadına varacağınız sıra dışı bir mekan.


Keyifle gezmeniz dileğiyle!


Sevil Deniz

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bord Istanbul ve Beşiktaş Deniz Müzesi

Bahar Aylarında İştahınızı Baskılayacak Tüyolar!

Lübnan Usülü Humus ( Hummus Bil Tahina )